Język chiński należy do rodziny języków chińsko-tybetańskich. W zasadzie jest to grupa spokrewnionych kilkunastu języków. Podstawowym, tzw. standardowym językiem w Chinach od lat 50 ubiegłego wieku jest język mandaryński, którym obecnie posługuje się około 840 mln osób a uczy się go około 30 mln cudzoziemców. Niegdyś języki mandaryńskie używane były na północy Chin, obecnie w Chińskiej Republice Ludowej, na Tajwanie, (Republika Chińska) oraz w Singapurze. Wyróżniamy cztery podstawowe grupy językowe: mandaryński, wu, min, yue.

Językiem chińskim posługuje się ponad 1,3 mld ludzi. Oprócz samych Chin używany jest na Tajwanie (20 mln) w Malezji (5 mln) w Tajlandii (4 mln) w Indonezji i Singapurze (2 mln). Trudno obliczyć ile osób pochodzenia chińskiego rozsianych po całym świecie posługuje się chińskim, ale wziąwszy pod uwagę ekspansję chińską (Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Australia i Oceania, Afryka) należy przypuścić, że język chiński wkrótce stanie się językiem urzędowym w wielu regionach świata. Obecnie jest językiem ojczystym dla ponad miliarda Chińczyków (Han) oraz dla ludów tzw zasymilowanych (czyt. podbitych): Mandżurów, Hui, She i innych.

Język Chiński można podzielić na języki północne i południowe. Do tych pierwszych zaliczają się: dialekt północno-wschodni, północny, północno-zachodni, pekiński, nankiński i południowo-zachodni. Grupa południowa to: język kantoński (yue), wu, min, hakka, xiang i gan.

Język chiński Łódź

Cennik na semestr marzec – czerwiec 2024

  • grupy podstawowe ( A1, A1+ ) 1200 zł (50 godziny lekcyjne), 2 razy w tygodniu
  • grupy średnio zaawansowane ( A2, A2+, B1 ) 1200 zł (50 godziny lekcyjne), 2 razy w tygodniu
  • grupy zaawansowane 1200 zł ( B2, B2+, C1 ) (50 godziny lekcyjne), 2 razy w tygodniu
  • grupy podstawowe 1100 zł (45 godzin lekcyjnych), 1 raz w tygodniu
  • grupy średnio zaawansowane 1100 zł (45 godzin lekcyjnych), 1 raz w tygodniu
  • grupy zaawansowane 1100 zł (45 godziny lekcyjne), 1 raz w tygodniu

Lektor

Włodzimierz Cieciura